Poštovní známka u příležitosti nezávislosti Angoly, 1975

Známka Angola

Historický kontext

Území dnešní Angoly bylo objeveno na konci 15. století Portugalci, kteří začali kolonizovat pobřeží země. Jednalo se o jednu z prvních kolonií na africkém území. Až do 19. století odtud byli vyváženi otroci, především do Brazílie. Z přírodních zdrojů Portugalci vyváželi především diamanty. Po příchodu k moci diktátora Salazara roku 1933 se koloniální režim přitvrdil. Po druhé světové válce se zde zformovala tři hnutí usilující o nezávislost, tu však Portugalsko odmítlo. Povstáním v Luandě roku 1961 začala válka za nezávislost, která donutila metropoli vyslat do země více než 60 tisíc vojáků. Válka skončila až rok po pádu Salazarovy diktatury v Portugalsku, Angola vyhlásila nezávislost roku 1975.

Popis a interpretace díla

Známka poskytuje informace o způsobu, jakým byla vyhlášena nezávislost a o charakteru nového režimu. Převládá zde červená barva, symbol boje a prolité krve. Poukazuje na ně také vztyčená ruka držící pistoli a v pozadí žlutá hvězda, symbol vítězství a nezávislosti, která stála obyvatele Angoly tolik obětí. Tyto symboly poukazují na čtrnáctiletou krvavou válku za nezávislost. Pouze portugalština připomíná vztahy nezávislé země s bývalou metropolí.

Poštovní známka je důkazem suverenity nového státu. Na vůbec první známce byla zobrazena britská královna Viktorie, její podobu tak znali obyvatelé celé říše. Ve 20. století se objevuje nový druh známek spojený s dekolonizací. Každý nezávislý stát totiž udělá hned ze začátku dvě věci: vlastní měnu a poštovní známku.

Ke srovnání různých druhů dekolonizace můžeme porovnat se známkou Senegalu.

Leave a Reply